2015 Results

Congratulations to all TYR TRI-Factor Swim Finishers today as well as Podium Winners!
You all deserve to be called TRI-Factor Winners in our book!

Check out your race results here and download your E-Finisher Certificate as well!

Thank you and see you at our next race!

Invitational 4500m Finishers

Individual 3000m Finishers

Individual 1500m Finishers

Individual 500m Finishers

Individual 200m Finishers

Podium Winners:

4500m Interclub Challenge:
1st Place: Nicholas Rachmadi (Singapore Sports School) – 1:13:37.4
2nd Place: Henry Goodwin (Aqua Arrows) – 1:25:59.4
3rd Place: Jonathan Fong (Journey Fitness) – 1:32:22.1

3000m Individual Male Open:
1st Place: Nicolas Duchene – 44:37.5
2nd Place: Brent Walker – 46:43.2
3rd Place: Amos Tan – 50:11.5

3000m Individual Female Open:
1st Place: Jacquelyn Foley – 43:52.6
2nd Place: Meg Jerram – 51:00.4
3rd Place: Yihui Leong – 56:28.7

3000m Individual Male Veteran:
1st Place: Chris Rawlings – 49:25.4
2nd Place: David Meilziner – 50:47.2
3rd Place: Ling Han Chua – 51:19.0

3000m Individual Female Veteran:
1st Place: Ruth Stubbs – 1:09:51.6
2nd Place: Sarah Tan Lay Keong – 1:11:05.6
3rd Place: Irma Ruano – 1:11:37.2

1500m Individual Male Open:
1st Place: Ryu Ishii – 24:51.7
2nd Place: Dwyane Stewart – 25:08.4
3rd Place: Jiayu Tan – 27:31.6

1500m Individual Female Open:
1st Place: Michelle Lee – 22:07.3
2nd Place: Christy Suriadi – 25:02.5
3rd Place: Wendy Marie  Casterton – 26:41.0

1500m Individual Male Veteran:
1st Place: Andreas Goros – 27:49.5
2nd Place: Steven  Crummack – 29:46.1
3rd Place: Derek Theyers – 30:33.7

1500m Individual Female Veteran:
1st Place: Angeline Poon – 32:00.8
2nd Place: Lani Trinka – 32:05.8
3rd Place: Karen Kelly – 32:13.9

500m Individual Male Open:
1st Place: Ang Zhing Vehn – 07:32.75
2nd Place: Vitaliy Nechaev – 8:21.05
3rd Place: James Mclauclan – 08:33.45

500m Individual Female Open:
1st Place: Sarah Tan – 08:58.50
2nd Place: Vanessa Saw – 10:16.20
3rd Place: Astrid O’Reilly – 12:08.50

500m Individual Male Veteran:
1st Place: Quah Booh Wee – 9.23.40
2nd Place: Peh Hock Soon – 11.31.30
3rd Place: Rupert Ong – 12.01.5

500m Individual Female Veteran:
1st Place: Jess McMorris – 12:53.30
2nd Place: Silvia Hajas – 15:20.20
3rd  Place: Teresa Woo – 19:38.25

500m Individual Male Junior:
1st Place: Hasif Abdul Majid – 07:24.80
2nd Place: Elliot Butterfield Gill – 07:24.90
3rd Place: Jackson Campbell – 8:28.05

500m Individual Female Junior:
1st Place: Storm Radatt – 07:43.10
2nd Place: Elizabeth Liau Le Min – 09:40.05
3rd Place: Phoebe Kee – 11:13.10

Did you forget to stay for the prize presentation? Email us at enquiry@trifactor.sg to arrange for a pick up of your prizes. Thank you.

IMG_7103